Solarna dachówka

Słoneczne kafelki na dachach

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi energii, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne szukają sposobów wytwarzania i wykorzystywania energii w bardziej konserwatywny sposób.  Nie mam na myśli tu jedynie Polski, ale całego świata, bo problem energii to problem światowy.

Ostatnio, zielona energia jest na językach całej branży elektrycznej, nie tylko za sprawą ustawy  OZE, ale najnowszych osiągnięć w dziedzinie energii słonecznej, powstały bowiem gonty słoneczne . Słoneczne gonty są doskonałym sposobem, aby stać się producentem energii. Gonty są hybrydowe, stanowią połączenia paneli z dachówką, który chroni dach przed warunkami atmosferycznymi, taki jak również wykorzystuje energię słońca i obracając ją w użyteczną energię elektryczną. Słoneczne gonty są innowacyjne, a fakt, że nie są na standardowym podniesieniu sprawia, że ich montaż musi odbyć się wraz z wymianą powierzchni dachowej. Złącza są ukryte pod pokrywą dachową przez co nie są tak narażone na deszcze i mróz.

Jakie są rodzaje Solarnych dachówek?

Słoneczne lub gonty fotowoltaiczne, w zależności od tego czy chcemy wykorzystywać je do produkcji energii słonecznej czy jedynie do uzyskania ciepłej wody.

Jak to działa?

Dachówki słoneczne lub płytki słoneczne, bo wyróżniamy dwie nazwy, działają jak tradycyjne panele słoneczne. Używają słońce jako źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej. Każdy z gontów słonecznych składa się z komórek fotowoltaicznych. Ten rodzaj technologii jest już znany od jakiegoś czasu i był początkowo wykorzystywany w satelitach, by uzyskać prąd w przestrzeni kosmicznej. Pierwsza część tego słowa “Foto” oznacza światło a druga część wyrazu “fotowoltaicznych” oznacza energię elektryczną. Czyli nic się nie zmienia płytki biorą się światła i przekształcają je w energię elektryczną.

Każda z komórek zawiera taki rodzaj materiału, który jest nazywany półprzewodnikiem. Jednym z najczęściej używanych typów półprzewodników dla ogniw fotowoltaicznych jest krzem, absorbujący promienie słoneczne. Gdy to się stanie, część światła jest zatrzymany w półprzewodniku krzemu. W prostych słowach, powłoka półprzewodnikowa zawiera teraz energię, elektrony znajdują swoją parę i poruszają się w jednym kierunku. W ten sposób powstaje prąd, który może być wykorzystany do zasilania elektrycznego. Jest to podstawowa wersja, jak działają gonty słonecznych.

Estetyka

Takie rozwiązanie jest chwalone za estetykę. Nie ma specjalnych mocujących panel konstrukcji dachowych, dach ma jeden poziom, nie jest cięższy od tradycyjnego okrycia. Użytkownik nie musi obawiać się o konstrukcje w czasie wichury. Konserwacja nie jest uciążliwa, a mycie powłoki może nastąpić przez samego właściciela.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s