Mapa instalacji OZE w Polsce

Analizujemy mapę Polski pod względem instalacji solarnych. Nie jest ich mało, ale mogło być więcej.

Instalacje PV

Mapa ukazuje ile instalacji OZE jakie są obecnie w Polsce. Jak widać najwięcej instalacji produkującej zieloną energii jest w północne i południowej Polsce. To ze względu na przyjazność klimatu ale paneli fotowoltaicznych. Energia solarna dostarcza około 5 proc. zapotrzebowania da kraju, to nie wiele, ale dla właściciela jest to ponad 100 procent zapotrzebowania. Zatem nie korzysta on z sieci (poza zimą) odciążając system energetyczny. Chociaż oszczędzanie poprzez inwestycję w energię solarną jest początkowo droższe, po wymaga nakładu w tysiącach złotych, a  w porównaniu z darmową zmianą sprzedawcy prądu, jest to spore obciążenie, to ruch ten opłaca się. Do 2000 roku 459 123 km kw, tyle wynosiła powierzchnia wszystkich paneli.

Elektrownia

Elektrownie wodne pojawiają się na północy ze względu na ilość rzek, ale nie mało jest ich także w centrum. Każde większe miasto ma przecież rzekę, która jest wizytówka miasta, dlaczego nie wykorzystać ich potencjału.

Wietrzna energia

Granice naszego kraju okazały się najlepszymi terenami dla wiatraków. Może ich nie przybywać w najbliższych latach, bo po zmianach prawnych dot. ich lokalizacji wycofano projekty ponad 90 proc. instalacji.

Biogazownie

Tereny rolnicze, to tam biogazownie mają byt. Biogazownie dostępne przy zakładach przemysłowych także są one wskazane, ale często mieszkańcy nie chcą ich w swojej okolicy.

mapa oze

One thought on “Mapa instalacji OZE w Polsce”

  1. Widzę, że na mapie wszystko równo w miarę – myślałem, że w okolicach małopolski będzie więcej, dużo moich znajomych tam ma. No i ja.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s