Fotowoltaika wymaga terenów słonecznych, jedna często mylimy nasłonecznieni z usłonecznieniem (i przyznać trzeba rację, że to określenie nie funkcjonuje w języku potocznym). Kolejne pojęcie to natężenie promieniowania słonecznego. Osoby, które interesują się tematyką energii odnawialnej z chęcią przybliżą sobie różnice między podstawowymi wielkościami opisującymi zasoby energii słonecznej.
Czym jest natężenie?
Chcąc opisać chwilową wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego jak padającego w ciągu jednej sekundy na powierzchnię jednego m², prostopadle do kierunku promieniowania mówimy natężeniu promieniowania słonecznego. Wartość wyrażamy w jednostce [W/m²] lub [kW/m²]. Na ziemię dociera jedynie 50 proc. ciepła słonecznego, jest to ciągły strumień energii o mocy 1366 [W/m²]. Dla ułatwienia wartość tę określono stałą słoneczną. Natężenie nie jest jednak wartością stałą, zależy od pogody, klimatu, szerokości geograficznej.
Czym jest nasłonecznie?
Nasłonecznieniem będziemy określać sumę natężenia promieniowania słonecznego w danym czasie i na danej powierzchni. Określa się natężenia promieniowania słonecznego dla godziny, dni, roku z określeniem powierzchni np. granicy miasta. Jednostką wyrażającą jest Wh/m², kWh/m², MJ/m², GJ/m² na dzień, miesiąc lub rok.
Zależności między jednostkami natężenia promieniowanie słonecznego i nasłonecznieniem.
Mając dane co do nasłonecznienia to możemy wyliczyć natężenie promieniowania słonecznego w danym czasie. Wystarczy przemnożyć średnie natężenie promieniowania słonecznego razy czas, w jakim występuje otrzymamy nasłonecznienie.
Czym jest usłonecznienie
Usłonecznienie czyli liczba godzin słonecznych. Jest to czas podany w godzinach, w których na powierzchnię Ziemi bezpośrednio padają promienie słoneczne. Jest to parametr opisujący głównie warunki pogodowe a nie tak jak by się wydawało zasoby energii słonecznej. Bez niego jednak trudno ocenić potencjał danego miejsca, jako potencjalne miejsce do instalacji słonecznej.