Zabrudzenia na panelach fotowoltaicznych

Temat nie jest prosty, mycie modłów wpływa na ich trwałość,  trwalsze zabrudzenia zaś efektywnie obniżają skuteczność. Jak więc radzić sobie z zanieczyszczeniami.

Ile można stracić na brudnych panelach?

Strata jest proporcjonalna do liczny zanieczyszczonych modułów, im więcej ogniw ukrywa się za brudem tym mniej energii otrzymamy. Najbardziej dotkliwe są zabrudzenia trwałe, są nimi ptasi odchody czy plamy oleju, benzyny zwłaszcza jeśli instalacja znajduje się blisko lotniska. Suche liście czy mniejsze gałęzie z czasem zostaną zepchnięte przez wiatr. Groźnie są więc te zanieczyszczenia które długo zalegają, nie mogą zostać zmyte przez deszcz, zajmują nawet niewielką powierzchnię.

Samoczyszczące panele?

Producenci chwalą swoje produkty, jedną z zalet jest spłukiwanie panel przez deszcz, jest ono bardziej efektywne kiedy moduł ustawiony jest pod kontem 30 stopni do powierzchni. Niestety producenci przechwalili swoje możliwości, bowiem rozwiązanie sprawdza się w warunkach występowania opadów. Szacunki pokazują, że wbrew temu co zarzuca się elektrowniom solarnym, czyli ich nieefektywność w deszczowe dni. To właśnie na obszarach gdzie instalacja była spłukiwana deszczem wyprodukowano o 20 proc. więcej energii. Nagromadzony kurz i piasek utrudniał przedostanie promieni słonecznych bardziej niż zachmurzone niebo. Spadki efektywności zaobserwowane są też na terenach uprzemysłowionych, a to przez smog czy na terenach rolniczych przez kurz i pył.

Moduły – czyścić czy nie czyścić?

Podstawowym problemem jest dostęp do modułów solarnych, umieszczona na dachach w celu optymalizacji nie są możliwe do wyczyszczenia bez specjalnego sprzętu a nawet ekipy. Zaleca się spryskiwać wodą instalacje, które pokrywane są kurzem, ale nigdy strumieniem pod wysokim ciśnieniem. Woda nie powinna zawierać środków chemicznych, dobra jest woda odstana, która po wyschnięciu nie pokryje instalacji kamieniem. Rezygnujemy z mycia podczas słonecznych dni, nagłe schłodzenie może być przyczyną pękania powłoki. Czyszcząc panele szczotkami należy unikać miejsc przewodzących prąd, puszek czy przewodów.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s