Nowe cząstki przenoszące energię

Fizycy stworzyli nowy zestaw energetycznych cząstek przenoszących  energię, zyskały one nazwę “plexcitons topologiczny”, które z nich w znacznym stopniu zwiększając dopływ energii do ogniw słonecznych , czy to już  koniec  ogniw fotowoltaicznych?

W tajemniczym mikroskopijnym królestwie gdzie pola elektromagnetyczne światła i materii ściśle się ze sobą mieszają i wiedzą  jak wymieniać energię. Świat ten składa się z plazmonów, ekscytonów oraz innych cząstek o właściwościach niespodziewanych i godnych odkrycia. Teraz fizycy stworzyli nowy zestaw energetycznych cząstek przenoszących.  Nazwa “plexcitons topologiczny,” zarezerwowana jest dla cząstek, które  wykazują znacznie zwiększając przepływ energii dla ogniw słonecznych i fotonicznych układów.

Naukowcom z UC San Diego, MIT i Harvard University  zaprojektowane tych cząstek, aby poprawić proces znany jako ekscyt transferu energii (EET) zajęło wiele lat. Efekt został osiągnięty jako konunkcjai plazmowa (w ilości zbiorowych oscylacji elektronów) i ekscytonów (wzbudzonych elektronów związanych z otworu wyprodukowany przez ich wzbudzenia), plexcitons topologiczne mają pomagać w tym przepływie energii.

“Kiedy światło i materia wymieniają energię energia przepływa tam i z powrotem między światłem w metalu (tzw. plazmonowy układ) i światłem w cząsteczce (tzw. ekscytonie). Gdy ta wymiana jest znacznie szybsze niż ich szybkości zaniku mamy do czynienia z przełomem.  Badania jednak wykazały pewne wady, otóż forma przekazywanej energii jest krotko utrzymywana, a w skali 10 nanometrów (100 milionowa cześć metra) szybko się rozprasza.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s