Budowa domu – przygotowanie do instalacji fotowoltaicznej

Na etapie projektowania domu trudno przewidzieć z czego będziemy chcieli korzystać w przyszłości, czy będziemy burzyć ściany, a może właśnie zamarzy nam się instalacja solarna. Na etapie planowania domu instalację zaplanujemy sposób najbardziej optymalny i przynoszący największe zyski. Stojący już budynek nie daje takich rezultatów.

Usytuowanie budynku na działce

Najczęściej wybieranym miejscem na instalację PV jest szczyt budynku. Dach budynku jest miejscem najbardziej wystawionym na działanie słońca, spełnia też wymagania estetyczne. Wybierając  montaż układu solarnego na gruncie musimy wybrać odpowiednie miejsce, wówczas tracimy cenną powierzchnię użytkową. Nośniki układu są też dodatkowym kosztem.

Układ instalacji powinien być skierowany na południe, niekiedy, w zależności od układu budynku można też zastosować wschodnio-zachodnie nakierunkowanie. Niektóre poradniki, podają, że niewielkie odchylenie od kierunku południowego to straty uzysku energii w ilości nawet 305% rocznie. Można skorzystać  z kalkulatora energii aby dobrze wyliczyć nachylenie.

Wielkość dostępnej przestrzeni na dachu

Każdy budynek jest inny i powierzchnię pod układ solarny należy wyliczać dla każdego gospodarstwa indywidualnie. Bierze się pod uwagę, wielkość dachu i budynku, nasłonecznienie,  zapotrzebowania domowników na energię. Zazwyczaj najmniejsza instalacja zajmująca ok. 2m2 daje moc 0,25 kW. Odlicza się spadki mocy, jakie podyktowane są spadami na dachu, zacienieniem, antenami czy innymi obiektami.

Kąt pochylenia dachu

Instalacja musi być pochylona do powierzchni dachu, optymalni około 30-35°. Inaczej ni da rady osiągnąć dobrych rezultatów.

Zacienienie powierzchni dachu przez inne obiekty

To co rzuca cień na dach powinno zostać wyeliminowane, nie ma sensu inwestować w solary jeżeli połowa dachu jest przykryta cieniem. Dlatego solary można nie tylko umieszczać na dachu ale i na ścianach budynku, zwłaszcza jeśli o zachodzie dach szybko pokrywa się cieniem a ściana nadal jest oświetlana.

Podłączenie instalacji

Falownik – musi być umieszczony w dobrym miejscu, zwykle jest to pobliskie pomieszczenie gospodarcze bądź garaż, ale może to też być pokój. Okablowanie w celu ukrycia kabli może być umieszczone w osłonka, daje to dodatkowy efekt wizualny.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s