Dążąc do dywersji źródeł, każdy kraj musi zadać sobie pytanie z jakiego źródła chce pozyskiwać energię. O energii wietrznej czy solarnej krąży tyle samo mitów co na temat elektrowni jądrowych. Na czym polega pozyskiwanie energii geotermalnej?
Energia cieplna z wnętrza Ziemi
We wnętrzu naszej Planety zachodzą ciągłe reakcje, co sekundę z wnętrza Ziemi wydobywa się energia 31 terawatów. Oddawana jest ona w postaci ciepła. Jądro Ziemi to reaktor jądrowy składający się z uranu i toru oraz lżejszych pierwiastków. Kula o średnicy 8 kilometrów jest źródłem pojedynczych reakcji jądrowych, które są początkiem następnych większych.
Energia cieplna
Energii jaką produkuje Ziemia jest więcej niż potrzebuje ludzkość. Dodatkowy atut to, że jest ona niewyczerpana i nieprzerwanie produkowana. Pozyskanie prądu z energii ziemi odbywa się od 1904 roku, od tego czasu technologia, która jest niezbędna do jej pozyskania staje się coraz bardziej zaawansowana.
Jak powstaje energia elektryczna z energii geotermalnej?
Z odwiertów wydobywa się wodę pompuje się do zbiorników, następnie ochładza w celu uzyskania pary, która napędza łopaty. Energia mechaniczna z ruchu łopat przetwarzana jest w energię elektryczną za pomocą prądnicy, która zmienia kierunek ładunków. Odwierty to nie jedyne źródło pozyskiwania gorącej wody, gejzery czy szczeliny powstałe w wyniku wybuchów także są wykorzystywane. Elektrownie cieplne w znacznym stopniu przypominają elektrownie konwencjonalne. Schładzana woda jest z powrotem wtłaczana do wnętrza Ziemi, po to by ponownie uzyskać gorącą wodę. Problemem jest zasolenie pobieranej wody, schłodzona pozostawia osad w postaci soli, która nie należy się do spożycia ze względu na zawartość szkodliwych pierwiastków.
Polska energia geotermalna
W Polsce mapa geotermalna pokazuje potencjał jedynie w południowo-zachodniej części kraju, która została już zurbanizowana. Odwierty na głębokość 7000 metrów, to koszt porównywalny do odwiertów naftowych, do tego dochodzi budowa elektrowni, czy elektrociepłowni. Dlatego Polska nie stawia w swoich projektach na rozwój tego typu pozyskiwania energii. Gdyby obliczyć koszty potrzebnej infrastruktury, pozyskanie energii zwróciłoby się po 20 latach, przy założeniu, że cena energii elektrycznej będzie na średnim poziomie.