Jak uzyskać odszkodowanie z ZUS?

Wielu poszkodowanych zastanawia się, czy może uzyskać odszkodowanie. I kto powinien się tym zająć? Czy jest to zadaniem ZUS-u, gdy pojawi się uszczerbek na zdrowiu? A co z innymi szkodami?

ZUS wypłaca odszkodowanie tylko w jednym przypadku. Gdy dojdzie do wypadku w pracy. W innych sytuacjach za wypłatę odszkodowania odpowiada ubezpieczyciel sprawcy — jeżeli taki jest.
Jak wygląda wypłata odszkodowania z ZUS? W pierwszej kolejności zakład musi otrzymać odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest protokół powypadkowy. Sporządza go powypadkowa komisja zakładowa. Ustala ona okoliczności wypadku, a swoje wnioski zawiera właśnie w protokole powypadkowym. Co najważniejsze, protokół określa, kto jest odpowiedzialny za wypadek.

Czytaj więcej na stronie: https://www.forum.helpfind.pl/odszkodowanie/odszkodowanie-z-zus-jak-wyglada-procedura/

Kolejnym dokumentem jest druk N9. Jest to zaświadczenie o stanie zdrowia. Dokument ten wypełnia lekarz prowadzący poszkodowanego. Dzięki niemu wiadomo dokładnie, jakie obrażenia na ciele lub choroby wywołał wypadek.
Poszkodowany musi jeszcze wypełnić wniosek o odszkodowanie. Wszystkie dokumenty przekazuje swojemu pracodawcy, a ten zgłasza się do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Zwykle, zwłaszcza przy poważnych uszczerbkach, organizowana jest komisja lekarska. Na niej poszkodowany zostaje dokładnie przebadany.

Następnie ZUS wydaje decyzje i wypłaca pieniądze. Co ważne, poszkodowany może starać się nie tylko o odszkodowanie, ale także rentę. Jest to możliwe jednak tylko w przypadku, gdy dochodzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a poszkodowany nie może podjąć żadnej pracy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s