Jak głośna jest turbina wiatrowa?

Nowe przepisy mówią wyraźnie, jeśli wiatrak mierzy 30 metrów, to może być ustawiony min 300 metrów od osiedli mieszkalnych. Chociaż, turbiny wiatrowe dają tzw. czystą energię odnawialną i powinny być życzliwie przyjmowane, dzieje się inaczej.  Zarzuca się im, że są zbyt głośne, a wysoki poziom hałasu jest nie do zniesienia.

Jak ciche są w rzeczywistości turbiny wiatrowe? Należy to sprawdzić, gdyż nasz kraj mieści się w pierwszej piątce najbardziej atrakcyjnych rynków wiatrowych w Europie, chociaż nie doszliśmy jeszcze do poziomu Teksasu, gdzie ranking cen prądu pokazuje ceny minusowe. Tak, energii z wiatru jest aż tyle, że koszt jej wytworzenia jest minusowy. Pomyślne warunki wiatrowe występują także, w Niemczech, poza pogodą a tamtym Rynku sprzyjają też ogólnoekonomiczne czynniki, głównie stabilny rozwój gospodarczy, członkostwo w UE i zainteresowanie inwestycjami wiatrowymi ze strony różnych instytucji finansowych.

Gdybyśmy porównali dźwięk turbiny wiatrowej z innymi sprzętami gospodarstwa domowego. To pod względem ilości decybeli wiatrakowi najbliżej byłoby do kosiarki, tak głośny dźwięk byłby słyszalny jedynie w odległości kilku metrów od wiatraka. Odległość stu metrów to odgłosy słyszalne  na tym samym poziomie co praca blendera kuchennego 90 dB czy odkurzacza 80 dB. W odległości 500 metrów od wiatraka, słychać jedynie szum jakie wydaje lodówka tj. 40 dB. Dzieje się tak, ponieważ w odległości 500 metrów, wywołane przez turbinę ciśnienie akustyczne spada do poziomu 38 decybeli. Badania pokazują, że w najcichszych miejscach na obszarach wiejskich szum otoczenia spada do poziomu 30 decybeli. Wówczas turbina znajdująca się w odległości około półtora kilometra nie jest w ogóle słyszalna.

Rynek oze w Polsce rozwija  się słabo, główną przyczyną są koszty i ryzyko spowodowane gospodarczymi uwarunkowaniami i niepewnościami. Inne problemy nękające polski rynek energii, który dąży do niskich cen prądu – EnergiaDirect.pl, nie może pozwolić sobie na olbrzymie nakłady, dlatego Polskie oze to nadal niższość.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s