Australia Południowa buduje farmę słoneczną o wartości 1 mld $ i największy na świecie akumulator

System będzie obejmował panele słoneczne składające się z 3,4 mln paneli słonecznych to 1,1 mln ogniw,  pierwsze prace budowlane zaczną się pod koniec 2017 roku.

Do końca roku powstanie ogromny projekt farmy słonecznej i baterii słonecznej o wartości 1 mld dol., będzie ulokowany w regionie Riverland w Australii Południowej. Firma twierdzi, że budowa rozpocznie się w najbliższych miesiącach, a projekt będzie budowany niezależnie od wyniku przetargu. Rządu skarbu państwa chce, aby państwo miało udział w przedsięwzięciu i wyłoży pieniądze na dużą baterię do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.

Natomiast partner grupy Lyon, David Green, mówi, że system, finansowany jest przez inwestorów i zbudowany na prywatnej posesji w Morgan, będzie on “znaczącym bodźcem gospodarczym” dla południowej Australii . Dodaje także, że – Widzimy konieczności posiadania na dużą skalę baterii słonecznych i akumulatorów zintegrowanych w ramach każdego przejścia do dekarbonizacji” – powiedział Green.  Skoro już na początku budowy dochodzi do nieporozumień ciężko będzie zaś ustalić też kto będzie miał znaczący udział z zyskach jak i ile za prąd zapłacą mieszkańcy regionu. Jeśli ceny prądu będą korzystne to bez wątpienia będziemy wiedzieli już gdzie najtańszy prąd – oczywiście w Australii.

Gospodarstwo solarne będzie składało się z 3,4 milionów paneli słonecznych i 1,1 miliona baterii, które będą w stanie wyprodukować 330 MW (1 MW może zasilić do 1000 domów ) i może pomieścić do 100 MW. Zdaniem grupy Lyon, ta ogromna pojemność akumulatora sprawi, że ferma będzie największą tego typu farmą na świecie. Według firmy Lyon Group odpowiedzialnej za budowę farmy, całkowita pojemność obiektu wyniesie 330 MW (megawatów), wystarczających do zapewnienia oświetlenia dziesiątkom tysięcy domów.

Obiekt w Indiach produkuje 648 MW i zajmuje powierzchnię 10 km², jest więc znacznie większy niż gospodarstwo w Australii. Jednak nie zbliża się on nawet swoimi mocami produkcyjnymi do możliwości w australijskiej farmie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s