6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę

Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawiamy 6 powodów, dla których warto postawić na własny prąd ze Słońca.

1. Mniejsze rachunki za prąd

Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej przyczynia się do zmniejszenia wysokości rachunków za energię elektryczną kupowaną z sieci, dzięki temu, iż urządzenia domowe (lub firmowe) w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej.

Chociaż instalacja fotowoltaiczna wymaga inwestycji, która początkowo wydaje się wysoka, to będzie się ona stopniowo zwracać w postaci spadku rachunków za energię. Opłacalność modułów fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, szczególnie w obliczu prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej pobieranej z sieci. Z instalacji o mocy 1 kWp, który będzie skierowany w odpowiednią stronę i pod odpowiednim kątem, można wyprodukować nawet 1000 kWh energii rocznie. Przyjmijmy, że statystyczna polska rodzina rocznie, na potrzeby gospodarstwa domowego, pobiera nawet do 5000 kWh energii. W zależności od mocy falownika, tego elementu sytemu fotowoltaicznego, który przekształca prąd stały na prąd zmienny, można mówić, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp jest wstanie wyprodukować ok. 80%  rocznego zapotrzebowania (4000 kWh) energii elektrycznej. Trudno znaleźć inne rozwiązania, które obniżą koszty energii elektrycznej w tak znaczącym stopniu.

Wprowadzając zachowania, które mają na celu obniżenie zużycia energii oraz wykorzystując własną energię z instalacji fotowoltaicznej można znacznie zredukować koszty rachunków za prąd przez wiele lat.

2. Bezobsługowość instalacji i długa żywotność modułów fotowoltaicznych

Jedną z najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość. Po montażu modułów, czy to na dachu czy gruncie, nie jest wymagana dodatkowa obsługa instalacji. Produkcja energii oraz jej przesył jest automatyczny. Eksploatacja instalacji jest praktycznie rzecz biorąc bezkosztowa, instalacja nie ma elementów ruchomych i nie wymaga stałego serwisowania. Co pięć lat w obiekcie budowlanym powinna być przeprowadzona kontrola instalacji elektrycznej, w tym instalacji fotowoltaicznej. W przypadku widocznych, trwałych zabrudzeń np. odchody ptaków zaleca się umycie modułów fotowoltaicznych, żeby zachować poziom produkcji energii elektrycznej.  Jedynym wydatkiem może być okresowe mycie modułów fotowoltaicznych, co w polskich warunkach powinno być przeprowadzane średnio raz w roku, po okresie zimowym. Warto co jakiś czas sprawdzić wygląd modułów i w przypadku mocnego zanieczyszczenia usunąć wszelkie zabrudzenia. Moduły fotowoltaiczne cechują się wysoką trwałością, czego potwierdzeniem jest gwarancja producencka na nominalną moc wyjściową na poziomie 80% przez 25 lat.

Firma innogy Polska oferuje instalacje fotowoltaiczne w 2 wariantach:

  • Oferta Pionierska z gwarancją producenta na 10 lat oraz z gwarancją liniową na moc 25 lat (moduły monokrystaliczne  w technologii PERC firmy JA Solar),
  • Oferta Inwestorska z gwarancją producenta na 10 lat oraz gwarancją na moc 25 lat (moduły polikrystaliczne firmy BenQ).

Komponenty i podzespoły instalacji fotowoltaicznej są najwyższej jakości i pochodzą od najlepszych na rynku producentów (JA Solar, BenQ, Fronius, SMA, Solar Log) – to gwarantuje niezawodność instalacji. W skali roku sprawność ogniwa fotowoltaicznego spada maksymalnie 0,6%, innogy Polska gwarantuje kompleksową usługę montażu instalacji. Eksperci służą pomocą od początku do końca realizacji inwestycji. Firma zapewnia prawidłowy i zgodny ze standardami bezpieczeństwa montaż całej instalacji.

całość artykuły na EnergiaDirect.pl >>

One thought on “6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s