W USA  energia z elektrowni wiatrowych kosztuje już tylko 0,02 dol./kWh

Energia z oze za 0,08 złotego?

W USA powstał raport, z którego wynika, że energia z wiatru kosztuje tyle, co nic. W przeliczeniu na złotówki, kWh kosztuje mniej niż duża bułka. Za oceanem, powstają nowe źródła, ostatnio otwarta ferma wiatrowa produkuje 8,6 GW.

Cena 0,02 dol./kWh, to przeciętna cena energii dla kontraktów długoterminowych, jakie dotyczą cen zakup energii z nowych farm wiatrowych. To w dużej mierze efekt spadku cen turbin wiatrowych, które w ubiegłym roku w USA sprzedawano przeciętnie za 850-1250 dol./kWh, podczas gdy jeszcze w 2008 r. ta cena przekraczała 1500 dol./kWh. Całość inwestycji elektrowni wiatrowej to koszt 1700 dol./kWh, czyli jakieś 7 tys. złotych, to koszty porównywalne, jak te, jakie trzeba ponieść na naszym rynku, ale u nas taka cena za kWh, to tylko marzenie. W przypadku skupu energii od producentów, taryfa gwarantowana miała wynosić 75 gorszy za kWh, czyli dziesięć razy drożej.

Lepsza pogoda lepsza cena energii

W powstałym raporcie, Wind Technologies Market Report podaje, że tak niska cena za energię z instalacji wiatrowych. Jak widać w centralnym regionie USA, panują świetne warunki wiatrowe. Dobra cena energii, ma przełożenie na tańsze ceny energii z farm wiatrowych, obok spadku kosztów tego rodzaju technologii, do inwestycji skłaniają także ulg podatkowe.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s