Panele fotowoltaiczne – kompletne zestawy jak je mieć, ile można oszczędzać?

Już mamy kompleksową ustawę o OZE, może nie jest ona taka jak oczekiwaliśmy ale, niesie ona jakieś korzystne rozwiązania dla Prosumentów. Dla przypomnienia dodam, że są to gospodarstwa domowe, a także, Kościoły i Samorządy itd., które pozyskują prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej.

System „Opustów”

Pisząc o korzyściach ma na myśli system opustów, dla 1 roku korzystania z instalacji można uzyskać:

  • Z instalacji do 10 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 80% oddanej energii.
  • Z instalacji powyżej 10 kWp do 40 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 70% oddanej energii.

Opusty mają być dopełnieniem oszczędzania, jakie niesie z sobą System Instalacji Fotowoltaicznej. Zimą i jesienią nie jest ona tak wydajny, dlatego ci co mają własny prąd „ze słońca” latem i wiosną przekazują do sieci publicznej, energię wyprodukowaną w nadmiarze. Ilość energii oddanej do sieci zliczana jest urządzenie pomiarowe instalowane przez dystrybutora, dlatego w późniejszym czasie wiemy ile energii należy nam się w zimie ( 80, 70 proc.).  Energia przekazana ma być spożytkowana na bieżąco przez innych, a my dostajemy ją (nie fizycznie) w innym terminie.   Czy stosunek zwrotu „naszej” energii – 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla instalacji o mocy do 10 kW, lub w stosunku 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla mocy naszej elektrowni słonecznej powyżej 10 kW i mniejszej niż 40 kW, jest sprawiedliwy? Trudno to określić, ale pamiętajmy, że dystrybutor za obsługę nas, klientów także pobiera opłaty. Nie jest ich mało, bo mogą one stanowić nawet jedną trzecią wysokości rachunku, dlatego rozliczenie nie jest 100 procentowe. Podnoszą się głosy, że wówczas producent nie zarabia. Od początku program Prosument nie był dedykowany tym co chcieli zarabiać, a tym co chcieli oszczędzać na prądzie, dbać o ekologię.

Jak działa opust?

Przeanalizujmy przykład budynku, o rocznym zużyciu energii : 4500 kWh. Istniejąca na nim instalacja fotowoltaiczna ma mocy: 5,2 kW. Szacunkowo jest ona w roku zdolna wyprodukować coś ok. 5096 kWh ( z 1 kWp = 980 kWh), wskaźnik bieżącej konsumpcji energii: 30%. Dla tego typu instalacji opust wynosi 80%. Zatem do sieci oddamy 596 kWh, z którego później możemy wykorzystać 80 proc. tj. 477 kWh.

Obecnie cena za energię czynną to 0,33 zł/kWh brutto, opłata dla OSD to 0,24 zł/kWh brutto. Ile więc stracimy na naszej energii oddaje do sieci? 596 kWh kosztuje nas ok. 340 złotych, a za darmo pobierzemy energię w kwocie ok.. 272 złote. Więc zapłacimy coś ok. 69 złotych, za zimowe zużycie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s