energia wiatrowa

Wiatr napędza nas od setek lat

Moc wiatru

Znamy przewagę elektrowni wiatrowych od tysięcy lat. Pierwsze znane użycie mocy wiatru znane jest od 5000 roku pne, gdy ludzie wymyślili żagle, aby łodzią przedostać się na drugi brzeg Nilu. Persowie mieli pompowali wodę przy użyciu wiatraków od 400 lat aż do 900 pne, aby pompa wody do mielenia ziarna była maszyną wykorzystującą i wodę i wiatr. Wiatraki mogły nawet zostać opracowane w Chinach przed 1 pne, ale najwcześniej pisemnej dokumentacji pochodzi z 1219, Kreteńczycy używali “setki wiatraków żagiel wirnika by pompować wodę do upraw i zwierząt gospodarskich.”

Wietrzny potencjał

Dziś ludzie zdają sobie sprawę, że moc wiatru “jest jednym z najbardziej obiecujących, nowych źródeł energii”, które mogą służyć jako alternatywa dla paliw kopalnych paliw gazowych czy ropopochodnych cieczy. Koszt wiatru spadła o 15% z każdym podwojeniem się mocy zainstalowanej na całym świecie, a zdolności podwoiła się trzy razy w latach 1990 i 2000’s. Od 1999 roku globalne moce elektrowni wiatrowych na szczycie 10.000 megawatów, co stanowi około 16 mld kilowatogodzin elektryczność. To wystarczy, aby zasilić 5 miast wielkości Miami, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Pięć miast nie może wydawać się mało znacząca w skali świta, ale jeśli robimy przewidywane postępy w niedalekiej przyszłości, energia wiatrowa może być jednym z naszych głównych źródeł energii elektrycznej.

Wiatr ma konkurencję

Choć energia wiatrowa jest teraz bardziej przystępna i bardziej dostępna oraz wolna od zanieczyszczeń, to ma pewne wady. Energia wiatrowa cierpi z tego samego powodu braku tzw. „gęstości energii” jako w przypadku bezpośredniego promieniowania słonecznego. Faktem,  jest wiatr jest “bardzo rozproszonym źródłem energii” oznacza to , że “duża liczba elektrowni wiatrowych (a więc i duży obszar lądowy) jest wymagany do wytwarzania konkretnej ilości energii elektrycznej.” Turbiny wiatrowe nie mogą być wznoszone wszędzie tylko dlatego wiele miejsc nie jest wystarczająco wietrzna. Pojawiają się inne przeszkody. Przy odpowiednim miejscu budowa i utrzymanie farmy wiatrowej może być kosztowne. Przedsięwzięcie to jest  technologią wysoce kapitałochłonną. Jeżeli stopy procentowe stosowane przy produkcji urządzeń i budowy zakładu są wysokie, to konsument będzie musiał zapłacić wyższą cenę za energię. “Jedno z badań wykazało, że w przypadku elektrowni wiatrowych finansowanych na takich samych warunkach jak elektrownie gazowe, ich koszt spadnie o blisko 40%.” Na szczęście, im więcej obiektów tym tańsza energia wiatrowa jest.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s