Jak produkować własny prąd?

Jak produkować własny prąd?

Jaki dom posiada własne źródło energii elektrycznej? Niewielu jest takich, którzy mogą się pochwalić się przydomową elektrownią. Ta sytuacja ma się w niedalekiej przyszłości zmienić i elektrownia domowa będzie czymś zupełnie naturalnym i powszechnym.

Energetyka prosumencka

Dywersyfikacja źródeł energii to temat od lat obecny w mediach i formach światowych. To odbiorcy fizyczni mają zdaniem ekspertów brać czynny udział w energetyce rozproszonej. Obecnie energia elektryczna produkowana jest w wielkich elektrowniach czy elektrociepłowniach i na takie źródła zasilania możemy liczyć. Produkowanie energii na własny użytek to nie tylko obniżenie ceny 1 kWh, ale także zmniejszenie strat energii spowodowanych jej przesyłaniem na większe odległości. Rozwiązaniem tego m.in. problemu ma być właśnie energetyka prosumencka. To sami odbiorcy są producentem prądu, a wyprodukowaną nadwyżkę mogą przekazywać do sieci.

Ogniwa fotowoltaiczne

Obecnie w Polsce, głównie dzięki rządowym dopłatom popularnością cieszą się ogniwa fotowoltaiczne i program Prosument. Panele, które mają zdolność przemieniania słonecznego światła w energię elektryczną wyniku zmiany kierunku ładunków, montowane są na dachach budynków. Standardowe fotoogniwa krzemowe mające wymiar 10 x 10 cm posiadają napięcie nominalne 0,5 V oraz moc 2W, ogniwa z roku na rok wykazują się większą mocą. Obecnie najwyższe parametry wskazują, że ogniwa wytwarzają energię elektryczną o napięciu 12 oraz 24 V, dlatego też niezbędny jest inwerter, który zamienia prąd na zmienny o napięciu wynoszącym 230 V.

Kolektory hybrydowe

Ogniwa tyk kolektorów są zdolne do konwersji fototermicznej oraz fotowoltaicznej. Praca ogniw polega na bezpośredniej zmianie energii słonecznego promieniowania w ciepło oraz prąd. Hybrydy cechuje większa efektywność niż osobne fotoogniwa i słoneczne kolektory, a to dlatego, że podczas tworzenia energii elektrycznej w fotoogniwie powstaje również ciepło. Ciepło wykorzystywane jest by ogrzać np. wodę albo mieszkanie. Jedynie 15% słonecznej energii zmienia się w prąd, reszta to ciepło.

Domowa elektrownia wiatrowa

Mało znane, cenione jedynie w wietrznych rejonach kraju. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Pozyskiwani energii z wiatru wymaga specjalistycznej infrastruktury jak i niczym nie osłoniętej przestrzeni. Turbina jest zdolna do produkcji energii jeśli wiatr osiągnie prędkość mniej więcej 10 m/s. Wirniki zamieniają kinetyczną energię wiatru w mechaniczną wiatru napędzając generatory energii. Domowe elektrownie wiatrowe mogą uzyskać moc od 100 do kilku tysięcy watów. Wiatraki najmniejsze mogą na dobę starczyć blisko 3 kWh.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s