oszczędzanie energii

Moduły fotowoltaiczne na stacjach benzynowych

Czytelnicy blog mogą odczytać to jako reklamę jednak postanowiłem, że skoro to blog wspierający odnawialne źródła energii, to warto wspomnieć na nim o inicjatywie PKN Orlen.

Dachy ekologiczne

W przedsięwzięciu brać udział ma 11 stacji paliwowych z całej Polski. Na dachu stacji pojawią się panele słoneczne z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych, które będą wstanie produkować energię ze światła słonecznego. Wykorzystywana ma ona być na potrzeby własne tych placówek. Modułu fotowoltaiczne mają być testowane przez PKN Orlen w różnych lokalizacjach na terenie kraju. Przyczyni się to nie tylko to wspierania ekologicznego podejścia, ale sprawdzi też przepustowość instalacji i efektywność ekologiczną i ekonomiczną.

Co będzie na dachach?

PKN dało do publicznej informacji, że na dachach zagoszczą panele fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 kWp, Podany parametr to moc maksymalna instalacji. Test przeprowadzany będzie w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów oraz w Krakowie i Katowicach. Moduły fotowoltaiczne mają  być zamontowane na dachu tak, że idealnie wpasują się w dach nie będą widoczne.

Cele projektu

PKN będzie autorem sprawozdania efektywności technologicznej konwersji energii słonecznej w elektryczną w różnych lokalizacjach geograficznych o zróżnicowanym nasłonecznieniu. Energia generowana będzie, aby zasilić potrzeby każdej ze stacji co ma obniżyć nie tylko koszty energii elektrycznej ale także obniżyć dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenek azotu, tlenki siarki oraz pył Obniży to także koszty zakupu energii z sieci.

Inwerter najważniejszą częścią

Energia elektryczna powstająca z fotowoltaiki to technologia, która polega na konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pozyskujemy w ten sposób prąd stały musi zostać przekształcony w zmienny i do tego przeznaczony jest inwerter, działający w oparciu o układy elektroniczne.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s