Największa na świecie elektrownia słoneczna ma zapewnić zasilanie dla 1,1 mln osób. Elektrownie słoneczne to szansa aby 11% energii elektrycznej na świecie pochodziło z skoncentrowanej fotonów i to do 2050.
Największa na świecie elektrownia słoneczna
Obecnie mieszka w Maroku ponad więcej niż milion ludzi, ale ta instalacja jest w wstanie dostarczyć prąd aż do 1,1 miliona ludzi, i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 760.000 ton rocznie.
Budowa Noor Concentrated Solar Power (CSP), pokryta została z funduszy zatwierdzonych przez Bank Światowy, znajduje się w rejonie Sus-Masa-Dara w Maroku, około 6 mil od miasta Ouarzazate. Bank Światowy i inni partnerzy rozwoju udzieliłli wsparcia finansowego, instalacja słoneczna Noor jest całkowicie marokańskim projektem.
“Z tym śmiałym krokiem w przyszłości podążamy w kierunku czystej energii, Maroko jest obecnie pionierem, mamy bardziej ekologiczne rozwiązania i technologię słoneczną,” tak oświadczyła Marie Marie-Francoise Nelly, Dyrektor Krajowy Banku Światowego w Maghrebie. Dodaje – “Korzyści płynące z tych inwestycji będą znaczące dla kraju i jego mieszkańców, a wszystko poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, tworzenia czystszego środowiska i wspieranie nowych gałęzi przemysłu oraz tworzenia miejsc pracy.”
Nie tylko czyste powietrze
Ogólnie rzecz biorąc, Noor CSP zwiększy niezależność energetyczną Maroka, stworzyło 1600 miejsc pracy w trakcie budowy i 200 miejsc pracy w czasie pracy elektrowni. Obecnie Maroko zwiększyło swoją moc energetyczną z 22MW w 2013 roku do 522MW w 2018 roku, według danych Banku Światowego
Lustro paraboliczne w słonecznej elektrowni Noor
W przeciwieństwie innych elektrowni, w CSP prąd elektryczny nie powstaje za pośrednictwem efektu fotowoltaicznego, w której cząstki (fotony) znajdują wolny elektron oderwany od atomów, wytwarzając przepływ prądu. To soczewki lub lustra paraboliczne mają skupić światło słoneczne by podgrzać wodę lub inną substancję, która długo utrzymuje ciepło.

Ciepło jest wykorzystywane do tworzenia pary, którą prowadzi się do turbiny, a ta wytwarza energię elektryczną. W Noor CSP, wklęsłe lustra skupiają się na stopionej soli, ogrzewając ja do 300 stopni a w cieplejsze dni nawet do 660 stopni Celsjusza.

Obecnie Noor CSP może generować 160 megawatów (MW). Ale jako tylko zakończone będą prace dodatkowe elektrownia będzie wstanie wygenerować więcej niż 500 MW – wystarczającą moc, aby zaspokoić potrzeby 1,1 mln Marokańczyków w atrakcyjnych cenach za 1 kWh.