Panele fotowoltaiczne to nie tylko produkcja prądu

Co jeszcze dają panele

Obniżenie temperatury to dodatkowy efekt panel, zainstalowane panele fotowoltaiczne dają cień.  Jak to się dzieje, przecież konstrukcja panelu ma być rozgrzana o to by zgromadzona energia została przetworzona na energię elektryczną. Panel fotowoltaiczny nagrzewa się podczas swojej pracy, ale jego temperatura jest dużo niższa od zadaszenia. Instalacji solarnej nie można zasłaniać gdyż traci ona wówczas na wartości, nie zaleca się dachu osłaniać drzewami, a miejsca, w których występuje mocny wiatr nie są zalecane gdyż temperatura ulega rozproszeniu i nie docierając niżej, w głąb panelu czy w głąb dachu.

Wykorzystanie paneli

Indie jako jeden z krajów postawił na podwójne wykorzystanie paneli. Elektrownie fotowoltaiczne instalowane są nad kanałami nawadniającymi, specjalne unoszące konstrukcje działają niczym wentylacja. Poza wytwarzaną energią elektryczną, panel rzuca cień na powierzchnię wody obniżając w ten sposób straty w czasie transportu. Fotofoltaiki rozciągające się nad kanałem Sharda Canal mający długość około 15 000 km, to ogromne ułatwienie dla energetyki, drugiego najludniejszego kraju świata. Obecnie sieci fotowoltaicznych rozciągniętych nad kanałem jest 10, najmniejsze mają długość ok. 150 km, średnie około 3-5 tys. km. Poza produkowaną energią, ochłodzona woda pomaga zaspokoić potrzeby rolnictwa.

Polski potencjał

W Polsce wiele jest hal produkcyjnych mających na dachu blachę, która podczas upałów działa jak podgrzewacz. W okresie letnim przebywający w pomieszczeniu z blaszanym dachem mogą odczuwać dyskomfort i wykonanych z nieizolowanych blach, które dobrze przewodzą ciepło, a słabo odbijają promieniowanie słoneczne – w okresie letnim rozgrzewają się one do niebotycznych temperatur, wywołując dyskomfort osób przebywających wewnątrz. Poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub fasadzie budynków przemysłowych, to sposób na zlikwidowanie w 80 proc. kosztów chłodzenia.

Warto pomyśleć na d takim rozwiązaniem, można wówczas oszacować zyski nie tylko dot. mniejszego poboru energii, ale także wyeliminowania kosztów chłodzenia, a jak wiadomo to właśnie ono kosztuje najwięcej. Zyski rosną kiedy instalacja podłączona do sieci odprowadza nadwyżkę produkcyjną, a wytwórco otrzymuje zapłatę od 60 do 70 gorszy za cenę energii pochodzącą z różnych źródeł.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s