Własna elektrownia wiatrowa inwestycją na 2016?

W Polsce domowe elektrownie wiatrowe są nie cieszą się taka popularnością jak na zachodzi. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii okazuje się rosnąć z roku na rok, dodatkowo jest to też dobry sposób na inwestycję, która w późniejszym czasie przyniesie korzyści. Ile kosztuje instalacja wraz z montaże, jak działa i czy faktycznie przyniesie Ci korzyści, warto dowiedzieć się o tym coś więcej?

Z jakich elementów składają się elektrownie wiatrowe?

Prosta konstrukcja, którą nie jeden domorosły konstruktor może wykonać sam. Turbiny wiatrowe składają się z kilku podstawowych części, które można nabyć osobno. Prąd powstaje w generatorze napędzanym przez łopaty wirnika, podobnie jak w przypadku elektrowni konwencjonalnej, tylko, że to wiatr wprawia w ruch łopaty a nie para wodna. Podstawowymi elementami z jakich składa się elektrownia wiatrowa są:

Wirnik – Znajdujący się bezpośrednio na wale wolnoobrotowym, najczęściej stosowane są trzy płaty. Obroty przechodzą do wału szybkoobrotoweg, wszystko dzięki skrzyni przekładniowej. Wał szybkoobrotowy łączy się z wałem generatora. Całość konstrukcji czyli  generator, transformator, przekładnie oraz sterowniki łączą się w gondoli.

Turbina – wydajność elektrowni zależy od tego elementu, to ona pozyskuje energię elektryczną siły wiatru.

Generator – bez tej części nie miałoby miejsce przetwarzanie energii kinetycznej, czyli ruchów obrotowych łopat na energię elektryczną. Generator wytwarza napięcie znamionowe gdy turbina pracuje w optymalnych warunkach. Standardowy generator może przybierać postać prądnicy bądź alternatora.

Im lepiej dobrany do reszty elementów tym większa wydajność elektrowni wiatrowej.

Dofinansowanie elektrowni wiatrowej

Obecnie dopłaty rządowe są dostępne jako kredyty na preferencyjnych warunkach, ale nie dla przyszłych posiadaczy wiatraków ale Prosumentów. Na mocy nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, za nadwyżkę produkowanej i oddanej do sieci energii należy się opłata za każdy oddany kWh. Jednak wszystkie koszty inwestycyjne elektrowni należy pokryć z własnej kieszeni.

Elektrownia wiatrowa prawo

Brak pozwolenia na budowę małej elektrowni wiatrowej (20kW), ale. Zamiar wybudowania niektórych konstrukcji nośnych bezpośrednio związanych z podłożem wiąże się z koniecznością zgłoszenia, do odpowiedniego organu. Turbin w prawie traktowana jest jak urządzenie dodatkowe, pozostaje tykko pytanie czy dany organ podatkowy nie naliczy od niej podatku?

Elektrownia wiatrowa na działce

Mapy terenów wietrznych pokazują tereny, na których warto budować elektrownie wiatrowe. Na wydajność turbin wpływa właśnie ukształtowanie terenu. Najlepsze warunki do pracy dla turbiny znajdują się nie w górach a na północy Polski. Ważne jest też ulokowanie posesji, śmigła powinny być zwrócone w odpowiednim kierunku. Zwykle przydomowa turbina montowana jest na 12-metrowym maszcie. Wyjątek stanowią jedynie małe elektrownie ulokowane na wzniesieniu znajdującym się w pewnej odległości od domu. Wiatrak nie powinien być niczym zasłonięty, okoliczne budynki czy lasy powinny znajdować się  przynajmniej 200 metrów od naszej inwestycji.

Elektrownia wiatrowa cena

O cenie decydują poszczególne elementy, bez których nie można mówić o elektrowni. Całość małej elektrowni to koszt około 50 000 złotych. Najdroższy jest generator, może kosztować nawet 32 000 złotych, akumulatory od 5 000 do 7 000, maszt i materiały montażowe około 2000 złotych.

Elektrownia wiatrowa ile mocy wytworzy?

Roczna produkcja elektrowni wiatrowej, aby ja obliczyć należy posiadać odpowiednie dane, zwykle obliczenia podawane są na danych minimalnych. Jest to moc, czas pracy elektrowni oraz procent, gdyż nie zawsze cała energia kinetyczna przetwarzana jest na energię elektryczną.

5 Kw. x 24 h x 365 dni x 10 proc. = 4 380 Kw.

Infrastruktura o mocy 5 Kw. W ciągu roku powinna minimalnie wyprodukować 4380 Kw. Średnia cena 1kwh kosztuje nas (brutto) 0,65 groszy. Zatem w ciągu roku będziemy w stanie oszczędzić średnio 4270 zł.

One thought on “Własna elektrownia wiatrowa inwestycją na 2016?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s