Błędy przy montażu instalacji PV

Instalacje fotowoltaiczne czy PV  dopiero zaczynają pojawiać się na dachach, nikt kto, budował dom w latach 90 nie brał możliwości zainstalowania instalacji PV w przyszłych latach pod uwagę dlatego teraz pojawiają się problemy, na co należy uważać, a z czym już sobie nie poradzimy?

Dach otwarta przestrzeń?

Okazuje się , że dachy z załamaniem nie są dobre dla modułów, które potrzebują około 7 mkw. Nie warto instalować  PV jeśli nie uzyska się co najmniej 3kW energii, a na to potrzeba około 21 mkw. Im większe zacienienie tym spada moc poszczególnych modułów. Modułu powinny być skierowane na południe. Przy montażu można omijać miejsca zacienienia, czyli okolice kominów, wystających okien czy anten satelitarnych oraz miejsca gdzie cień będzie rzucać okoliczne drzewo. Optymalne ustawienie modułu to 45 stopni, wówczas strata jest najmniejsza i nie powinna przekraczać 10 proc.

Okablowanie i osprzętowanie

Instalacji PV jest typem instalacji elektrycznej, która poza modułami PV składa się z generatora czy urządzeń przekształcających. Całość dopełniają kable orz zabezpieczenia. Im większą połać dachu chcemy przykryć tym większe ryzyko uszkodzenia jakiegoś elementu.  Podzespoły powinny zostać połączone specjalnymi wkrętami wysokiej jakości. Używanie nieodpowiednich narzędzi przyczynia się do częstszych awarii sytemu. Nadmierne ściskanie przewodów czy dokręcenie inwertera zbyt ostrym narzędziem może być przyczyną przepięć. Głównym błędem są też niezachowanie odpowiednich odległości, inwerter nie może zbytnio stykać się ze ścianą gdyż musi mieć zapewnioną wentylację.

Warunki klimatyczne

Obserwacja instalacji pozwala określić, że najczęstszą przyczyną uszkodzeń są warunki atmosferyczne. Ponad 20 procent uszkodzeń pojawia się pod wpływem nacisku śniegu, 10 procent powodują wichury, kwaśne deszcze czy grad, który rysuje powierzchnie instalacji. Bagatelizowanie warunków atmosferycznych może spowodować spadek wydajności instalacji, co skutecznie podniesie jej koszt.

Błędy techniczne i ludzkie

Zła analiza miejsca bądź nieodpowiednie dobranie konfiguracji sytemu, tj. złe dobranie odpowiedniej ilości modułów do wielkości dachu. Kolejne błędy wynikające z oszczędności to zastąpienie przewodów solarnych zwykłymi, są one przystosowane do większego napięcia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s