Czy fotowoltaika ma szansę się rozwinąć?

Dlaczego warto skupić się w na odnawialne źródła energii? Źródła te mają pewne zalety, – zwłaszcza niewyczerpalny charakter tych środków i niewielki wpływ na środowisko w porównaniu do innych źródeł energii. Rozwój odnawialnych źródeł energii jest nieunikniony. Olej, ropa gaz, węgiel to surowce, które, zaczynają generować napięcia międzynarodowe, ale co więcej, wykorzystywane w nadmiarze są sprzeczne z zasadami ochrony naszego środowiska, biosfery i planety.

Odejście od źródeł konwencjonalnych

Działalność człowieka spowodowała ogromne zmiany w skali kontynentalnej i globalnej, w szczególności w zakresie wykorzystania paliw kopalnych. Zjawisko globalnego ocieplenia ukryte pod nazwą “efektu cieplarnianego”, spustoszy widoczne już efekty np.: topnienie pokryw lodowych na biegunach, El Nino, migracja lub wymieranie gatunków zwierząt i roślin, itd.  Co do energetyki jądrowej, której działanie nie wydaje się powodować  takich skutków, ponieważ nie wywołuje żadnych “gazów cieplarnianych”, także pojawiają się zarzuty odnośnie niebezpiecznych odpadów promieniotwórczych.  Energia jądrowa będzie ciekawym i korzystnym rozwiązaniem, jeśli rozwiążemy (co najmniej) problem odpadów produkcyjnych.

Energia słoneczna: fotowoltaika

Korzystanie z materiałów półprzewodnikowych takich jak krzem, możliwe jest, aby urządzenia, przekształcały światło słoneczne w energię elektryczną.  Poprzez ogniwo słoneczne przechodzi napięcie. Ogniwo jest konwerterem energii słonecznej, ono zamienia kierunek ładunków aby móc wytworzyć energię elektryczną. Ogniwo słoneczne umożliwia przechwytywanie energii słonecznej. Obecnie najlepsze ogniwa słoneczne mają na wydajność około 15%, co oznacza, że ​​85% energii, która dotrze do powierzchni ogniwa słonecznego nie jest konwertowana na energię elektryczną. Rzeczywiście, to sprawia, że ​​energia słoneczna nie jest w stu proc. wykorzystana.

Przez łączenie ogniw słonecznych powstaje panele słoneczny. Koszt produkcji energii elektrycznej przez fotowoltaiczną wartości konwersji rośnie ze względu na jego (panelu) niską wydajność w porównaniu do jego wciąż wysokiego kosztu (panele fotowoltaiczne są stosunkowo drogie, nawet jeśli są w części finansowane przez państwo.

2 thoughts on “Czy fotowoltaika ma szansę się rozwinąć?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s