Ogniwo, moduł, panel fotowoltaiczny

Masz trochę oszczędności, trochę wiedzy i jesteś gotowy aby stać się posiadaczem instalacji słonecznej. Brzmi to dość łatwo, wystarczy zapłacić wszyscy mówią o tym, przynosi to korzyści ale czy to prawda?

Inwestycja w panele

Przed rozpoczęciem inwestycji musisz poszukać kogoś kto wykona rysunek, wymierzy wielkość wysokiego napięcia DC energii elektrycznej ze słońca. Powierzenie tego fachowcowi to podstawa aby ten unikał typowych błędów, które inni (wielu innych) popełniło.

Panele fotowoltaiczne – słoneczne tracą skuteczność wraz z wiekiem. Warto więc prawidłowo je zamontować by ich położenie, kąt nachylenia, zamocowania jak i dobrać ich odpowiednią moc. Zwracaj uwagę na zacienienie, dziś drzewo rosnące obok domu może nie jest wysokie ale za 2-3 lata jego cień może zasłonić całą powierzchnię, co spowoduje mniejsza produkcję prądu.

Panele nie tylko dla ogrzewani wody czy mieszkania, można poprzez odpowiednią instalację zasilać lodówkę, czy garaż. Wymaga to zamontowania odpowiedniego inwertera, akumulatora i  regulatora ładowania.

Koszt paneli fotowoltaicznych

Koszty paneli spadły, ale odpowiednie, które zapewni fachowiec, zamontowanie i dodatkowy osprzęt to już spore koszty. Nie można zapomnieć o instalacji zabezpieczającej. Podczas burzy czy nadmiernego słońca instalacja może zostać uszkodzona.

To ile energii uzyskasz zależy od wielkości powierzchni pokrytej panelami, kąta padania promieni, mocy modułów jak i wielu innych czynników.

Solidne wykonanie instalacji bez pominięcia odpowiednich modułów łączenia da pożądany efekt. Za wysoka temperatura może uszkodzić falownik, zbyt niska spowoduje, że niedobór energii co ograniczy zwrot inwestycji.

Dach to nie jedynie miejsce dla paneli, ustawione w ogródku stelaże niosące panel pojawiają się coraz częściej. Ich zaletą jest mobilność, jeśli w danym miejscu się nie sprawdzają przekładamy je. Dodatkowo ruchoma konstrukcja może pomóc w poszukiwania odpowiedniego kąta padania promieni.

One thought on “Ogniwo, moduł, panel fotowoltaiczny”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s